0
(0)

با توسعه حقوق بین‌الملل و پیشرفت جوامع بشری، اجرای حکم‌های دادگاه‌های خارجی در ایران ضرورتی آشکار قلمداد شده است. اگر حکمی که از دادگاه امارات صادر می‌شود، شرایط قانونی را دارا باشد، می‌توان آن را در دادگاه‌های صالح ایران اجرا کرد. این اجرا می‌تواند برای افرادی با تابعیت غیر ایرانی، ایرانیان خارج از کشور یا ایرانیانی که در دادگاه امارات پرونده دارند و رای برای آن‌ها صادر شده، اجرا کرد. با وجود شرایط مطابق با قوانین ایران، می‌توان رای صادر شده از دادگاه امارات را در کشور ایران اجرا کرد. برای اطلاعات بیشتر، حتما به یک وکیل ایرانی در امارات مراجعه کنید.

ائین دادرسی کیفری؛ ماده 972

اجرای حکم دادگاه امارات در ایران

در مورد احکام صادر شده از دادگاه‌های خارجی، قوانین بین‌المللی تعیین کرده است که این احکام تنها در قلمرو حاکمیت کشوری که صادرکننده آنها است، قابل اجرا هستند. این به این معنی است که هر کشور حق حاکمیت خود را فقط در قلمرو سیاسی خود دارد و نمی‌تواند در خارج از آن اعمال حاکمیت کند.

اگر یک کشور قبول کند که احکام دادگاه‌های خارجی مانند احکام داخلی اجرا شوند، به واقع به حاکمیت و استقلال خود آسیب می‌زند و قلمرو خود را برای اجرای احکام قضایی خارج از مرز بازگذاشته است. این می‌تواند مغایر با مصلحت کشور باشد.

از طرف دیگر، نمی‌توانیم مراحل رسیدگی قضایی در کشورهای دیگر را نادیده بگیریم و ارتباط با دیگران را قطع کنیم. بنابراین، احکام صادر شده از دادگاه‌های خارجی که سیر قانونی خود را طی کرده‌اند، باید در دادگاه‌های مربوطه در ایران نیز مورد رسیدگی قرار گیرند و حکمی صادر شود تا قابلیت اجرا پیدا کنند.

در قانون کیفری ایران، ماده ۹۷۲ بیان می‌کند که احکام صادره از دادگاه‌های خارجی و اسناد رسمی لازم‌الاجراء تنظیم شده در خارج از ایران، مگر اینکه مطابق قوانین ایران امر به اجرای آنها صادر شده باشد، در ایران قابل اجرا نیستند. همچنین، در فصل نهم قانون اجرای احکام مدنی نیز، ماده ۱۷۴ پیش‌بینی قرار قبول تقاضا و لازم‌الاجرا بودن حکم را از جانب دادگاه ایرانی نموده است. البته همیشه سعی کنید از یک وکیل ایرانی در امارات استفاده کنید.

مطالعه کنید درباره‌  وکیل ثبت شرکت امارات

اجرای احکام دادگاه‌های امارات در ایران

اجرای حکم دادگاه امارات در ایران

به طور کلی، بحث در مورد احکام دادگاه‌های امارات شامل دو مساله است. اولاً، شناسایی یک حکم امارات که به معنی پذیرفتن و معتبر دانستن آن حکم است. و ثانیاً، اجرای حکم که به معنی تلقی کردن آن حکم و دستور اجرای آن است.

لازم به ذکر است که مرحله اجرای یک حکم دادگاه امارات در ایران پس از شناسایی آن حکم انجام می‌شود. دادگاه یک کشور قبل از اجرای یک حکم باید آن حکم را شناسایی کند. اما شناسایی معتبر دانستن حکم  با اجرای آن همراه نیست. در این باره با یک وکیل ایرانی در امارات مشورت کنید.

در مورد اجرای احکام امارات، مسأله مغایرت یا عدم مغایرت احکام امارات با نظم عمومی و اخلاق حسنه بسیار مهم است. قانون مدنی ایران در ماده ۹۷۵ بیان می‌کند که دادگاه نمی‌تواند قوانین خارجی یا قراردادهای خصوصی را که مغایر با اخلاق حسنه است و یا به دلیل زیان رساندن به احساسات جامعه یا به دلایل دیگر مغایر با نظم عمومی است، به موقع اجرا کند، اگرچه اجرای این قوانین اصولاً مجاز است.

به طور خلاصه، در مورد اجرای احکام دادگاه‌های امارات در ایران، شناسایی و اجرای احکام دو مفهوم مجزا هستند و مغایرت با نظم عمومی و اخلاق حسنه می‌تواند تأثیری در اجرای احکام امارات داشته باشد.

فرایند شناسایی، اولین گام اجرای حکم دادگاه امارات

اجرای حکم دادگاه امارات در ایران

شناسایی احکام دادگاه‌های امارات در ایران به این معنا است که دادگاه ایرانی، احکامی که از دادگاه امارات صادر می‌شود را با توجه به قوانین خودش معتبر و قابل اعتماد می‌داند. در فرآیند شناسایی، دادگاه داخلی آرا و احکام امارات را با قوانین ایران مقایسه می‌کند و در صورتی که تناسب و تطابقی با قوانین ایران وجود داشته باشد، آن را به عنوان معتبر اعلام می‌کند و بر اساس قطعیت و لازم‌الاجرا بودن حکم، دستور اجرا آن را صادر می‌کند. این فرآیند به منظور اطمینان از تطابق حکم امارات با قوانین داخلی و اعتبار آن در سیستم حقوقی ایران است.

مطالعه کنید درباره‌  بهترین وکیل تضمینی کیفری تهران

شرایط لازم برای اجرای حکم دادگاه امارات در ایران

شرایط اجرای احکام دادگاه‌های امارات در ایران به دو دسته احکام مدنی و احکام کیفری تقسیم می‌شود. در ادامه به توضیح شرایط لازم برای اجرای هریک از این دسته‌ها می‌پردازم:

اجرای حکم مدنی دادگاه‌های امارات در ایران

1. احکام دادگاه‌ امارات باید با نظم عمومی و اخلاق حسنه سازگار باشند.
2. احکام دادگاه‌ امارات نباید مغایر با احکامی باشند که از دادگاه‌های ایران صادر می‌شود.
3. احکام دادگاه‌ امارات نباید مغایرتی با قوانین خاص ایران و تعهدنامه‌های بین‌المللی داشته باشند.
4. موضوع دعوی باید خارج از صلاحیت دادگاه‌های ایران باشد.
5. اجرای احکام دادگاه‌ امارات در ایران درباره اموال غیرمنقول در ایران و حقوق متعلق به آن‌ها مجاز نیست، زیرا این مسئله در صلاحیت دادگاه‌های خارجی نیست.

اجرای حکم کیفری دادگاه‌های امارات در ایران

به طور کلی، اصل عدم اجرای احکام کیفری دادگاه‌های خارجی در اکثر کشورها به دلیل حفظ حاکمیت ملی صادق است. در ایران نیز همین اصل رعایت می‌شود. با این حال، در صورت وجود توافق‌نامه یا معاهده قضایی مبنی بر اجرای احکام کیفری دادگاه‌های امارات، اجرای احکام ممکن است به شرط رعایت شرایط موافقت‌نامه انجام شود. اما باید توجه داشت که چنین شرایطی بسیار نادر و کمیاب هستند و به ندرت اجرای احکام کیفری دادگاه‌های خارجی در ایران اتفاق می‌افتد.

مدارک لازم برای اجرای حکم دادگاه امارات در ایران

اجرای حکم دادگاه امارات در ایران

برای اجرای حکم دادگاه امارات در ایران، ابتدا نیاز به طرح دعوای اجرای حکم خارجی در دادگاه مناسب است. برای این منظور، مدارک زیر لازم است:

۱. تصویر مصدق حکم دادگاه امارات و ترجمه رسمی و گواهی شده آن.
۲. تصویر مصدق گواهی نماینده سیاسی یا کنسولی ایران در کشور صادرکننده حکم، یا نماینده رسمی و کنسولی کشور صادرکننده حکم در ایران، که دستور اجرا را از مقامات صلاحیت‌مند دریافت کرده است، به همراه ترجمه رسمی و گواهی شده آن.
۳. گواهی امضای نماینده سیاسی کشور امارات، که در ایرانی اقامت دارد، از طرف وزارت امور خارجه.
۴. کارت شناسایی (کارت ملی) و کارت عابر بانک برای پرداخت هزینه دادرسی.

مطالعه کنید درباره‌  وصول مطالبات و شیوه انجام آن

این مدارک لازم برای شروع فرآیند اجرای حکم دادگاه امارات در ایران است. لطفا توجه داشته باشید که برای جزئیات بیشتر و اطلاعات دقیق‌تر، به بک وکیل ایرانی در امارات مراجعه کنید.

ایا برای اجرای حکم دادگاه امارات در ایران به وکیل نیاز داریم؟

اجرای حکم دادگاه امارات در ایران

 

وکیل ایرانی در امارات نقش بسیار مهمی در پرونده‌های حقوقی با بعد بین المللی دارد. وکیل ایرانی در امارات با تخصص و دانش خود،  در اجرای حکم‌های دادگاه امارات در ایران به طور کامل با قوانین کشور صادرکننده حکم و قوانین کشور ایران آشنا است و می‌تواند در طرح دعوای اجرای حکم دادگاه خارجی در دادگاه صالح کشور ایران به شما کمک کند.

وکیل بین المللی می‌تواند حکم صادره از دادگاه امارات را بررسی کرده و با شناسایی موانع و مسائل قانونی، نسبت به اخذ اجرای آن در ایران اقدام کند. او با تجربه و دانش خود در امور بین الملل، می‌تواند مشکلات را به طور حرفه‌ای مدیریت کرده و در دادگاه صالح کشور ایران دعوا را برای اجرای حکم دادگاه امارات در ایران مطرح کند.

با استعانت از وکیل بین المللی، شما می‌توانید بهترین نتیجه را در اخذ اجرای حکم دادگاه خارجی در ایران بدست آورید. لذا، توصیه می‌شود در پرونده‌های حقوقی با بعد بین المللی، از خدمات وکیل ایرانی در امارات استفاده کنید. دوستان عزیزی که درگیر چنین دعاوی حقوقی هستند، می توانند از دو موسسه حقوقی ما، دو مؤسسه legal consultancy و Management consultancy استفاده کنند. هر دو موسسه ما در دبی و الشارجه نمایندگی فعال دارند و  با داشتن شبکه‌ی گسترده‌ از وکلای ایرانی و غیر ایرانی متخصص در زمینه حقوق بین‌الملل اماده خدمت رسانی به ایرانیان عزیز می باشند.

  • آدرس دفتر تهرانخیابان دولت – بلوار کاوه – ساختمان کیمیا – پلاک ۱۷ – واحد ۳۴ و ۱۱
  • آدرس دفتر امارات (دبی)No. 2207, Al Manara Tower, Business Bay, Dubai, United Arab Emirates
  • آدرس دفتر امارات (شارجه)B14,Sharjah publishing City Free Zone Sharjah, United Arab Emirates

 

چه قدر به این محتوا علاقه داشتید؟

امتیاز خودتان را ثبت کنید

میانگین امتیازدهی: 0 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *