0
(0)

رسول کوهپایه زاده در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با رویه حقوقی رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد و اینکه در این پرونده اولیای دم چه کسانی محسوب می شوند و چه کسانی می توانند رضایت دهند؟ گفت: در رابطه با اینکه اولیای دم چه کسانی محسوب می شوند

باید گفت مطابق ماده ۳۵۱ قانون مجازات اسلامی، ولی دم که حق قصاص دارد همان ورثه مقتول به جز همسر وی هستند. ماده ۳۴۹ قانون مجازات اسلامی هم می گوید در صورت تعدد اولیای دم هر کدام از اینها جداگانه حق قصاص دارند.

وی افزود: آنچه در ماده ۳۵۴ قانون مجازات اسلامی آمده این است که اگر ولی دم صغیر باشد ولی او می تواند با رعایت مصلحت، حق مصالحه، قصاص یا گذشت را داشته باشد یا می تواند تا زمان به بلوغ رسیدن ولی دم صبر کند. اما اگر برخی اولیای دم کبیر باشند و برخی صغیر ، آن شخص کبیر می تواند تقاضای قصاص قاتل را داشته باشد ولیکن باید سهم دیه آن ولی دم صغیر را تامین کند تا بتواند حق قصاص را اعمال كند.

این وکیل دادگستری با اشاره به پرونده قتل میترا استاد گفت: بر این اساس در پرونده مذکور، مقتول فرزند ۱۳ ساله داشته و مادرشان هم در قید حیات است اینجا اولیای دم مادر و پسر مقتول هستند. مادر که حق قصاص دارد و می توانند قصاص را درخواست کند و نهایتاً برای رعایت جنبه مصلحت و صلاح پسر سیزده ساله، سهم دیه ایشان را می تواند تامین کند و سپس تقاضای اعمال قصاص را داشته باشد.

مطالعه کنید درباره‌  دوره آموزشي هنر مديريت فرآيند دفاع

کوهپایه زاده در پاسخ به این سوال که در صورت وجود شاهد در پرونده، مسیر پرونده تغییر خواهد کرد یا خیر؟ گفت: کیفرخواست علیه نجفی صادر شده و مرجع رسیدگی در مرحله تحقیقات و دادسرا به این نتیجه رسیده ایشان مرتکب قتل عمد شده و بر اساس ادله کیفرخواست ر ا صادر کرده است. اما تشخیص اینکه کیفرخواست وارد هست با دادگاه رسیدگی کننده است و اینجا دادگاه تعیین می کند کیفرخواست مطابق قانون و واقعيت صادرشده است یاخیر؟ در این مسیر هر دلیل دیگری که کشف شود یا مورد استناد قرار گیرد از جمله شهادت شهود باید بررسی شود و ملحوظ نظر قضايي دادگاه قرار گیرد.

چه قدر به این محتوا علاقه داشتید؟

امتیاز خودتان را ثبت کنید

میانگین امتیازدهی: 0 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *