0
(0)

رسول کوهپايه‌زاده وکیل دادگستری در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس،‌ درخصوص اینکه در دوران جدید ریاست قوه قضائیه شاهد برخورد با مفاسد درون دستگاه قضایی هستیم آیا این به آن معناست که فساد در دستگاه قضایی بیشتر شده است یا خیر،گفت: باید بگویم که اقدامات ریاست قوه قضائیه در ارتباط با مبارزه عملی با فساد و زمینه‌ها و ساختارهای فسادزا و آغاز این اقدامات از درون قوه قضائیه کاملا منطبق با مفاد حکم انتصاب ایشان از سوی مقام معظم رهبری و الزامات و مقتضیات گام دوم انقلاب اسلامی است.

وی افزود: ضمن اینکه این مهم از دو جهت دیگر نیز قابل توجه است اول اینکه اساسا روحیه و سابقه و شخصیت سالم و پاکدستی و فسادستیزی شخص آیت‌الله رئیسی که شعار مبارزه با فساد را در زمان انتخابات ریاست جمهوری نیز مطرح می‌کردند و حتی دشمنان ایشان هم نتوانستند کوچک‌ترین اتهام و سوء استفاده مالی را به ایشان نسبت دهند، نشان‌دهنده آن است که اساسا شخصیت و سبقه و سابقه ایشان منطبق است با موضوع برخورد با فساد چه در جایگاه نامزد انتخابات ریاست جمهوری چه امروز در جایگاه ریاست قوه قضائیه و چه در گذشته در جایگاه‌های دیگر.

وی ادامه داد: نکته دوم بحث شناخت کامل ایشان از دستگاه قضایی است که رئیس قوه قضائیه آگاه به تمام نقاط ضعف و قوت و به اصطلاح دارای آسیب‌شناسی عالمانه از وضعیت قوه است. در این راستا در واقع مهمترین عامل فروپاشی و نابودی هر سیستم فساد است که مثل موریانه پایه‌های آن جامعه را از درون فرو می‌ریزد. دستگاه قضایی بنا به وظیفه قانونی و رسالت ذاتی خودش مبنی بر مبارزه با ظلم و فساد قطعاً نقش ممتاز و بی‌بدیل و تعیین‌کننده‌ای در این خصوص دارد. این مسائل باعث شده است که آیت الله رئیسی با درک این حساسیت و اهمیت اولین اقدامات را از درون خود قوه قضائیه شروع کند یعنی برخورد لازم و اثرگذار و ثمربخش که این برخورد زمانی می‌تواند اهداف خودش را محقق کند که متولی مبارزه با فساد دامانش از کوچک‌ترین اتهامات و ابهامات مبری باشد.

مطالعه کنید درباره‌  افزایش جریمه های رانندگی می تواند یک عامل بازدارنده مهم باشد

این حقوقدان برجسته کشورمان گفت: این امر به هیچ عنوان به معنای فساد گسترده در دستگاه قضایی نیست بلکه به این معناست که آیت‌الله رئیسی به درستی تشخیص داده است که در واقع ویترین شفاف مبارزه با فساد که در نظام قانونی ما دستگاه قضایی است حتی وجود چند نقطه کدر را هم برنمی‌تابد و اجازه نمی‌دهد معدود افراد و اشخاص فاسد سلامت و کارآیی و شرافت کل سیستم قضایی و قضات پاکدامن را زیر سؤال ببرد و این از خود شروع کردن و از درون مجموعه آغاز کردن بهترین و عملی‌ترین راه مبارزه با فساد است.

چه قدر به این محتوا علاقه داشتید؟

امتیاز خودتان را ثبت کنید

میانگین امتیازدهی: 0 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *