0
(0)

دعاوی کیفری قوانین آیین دادرسی کیفری مجموعه مقررات و قواعدی است که برای کشف جرم، تعقیب متهم، تحقیقات مقدماتی، میانجیگری، صلح میان طرفین، نحوه رسیدگی، صدور رای، طرق اعتراض به آراء،اجرای رای، تعیین وظایف و اختیارات مقامات قضایی و ضابطان دادگستری و رعایت حقوق متهم، بزه دیده و جامعه وضع میشود. در ضمن دادرسی کیفری باید مستند به قانون باشد، حقوق طرفین دعوی را تضمین کند و قواعد نسبت به اشخاصی که در شرایط مساوی به سبب ارتکاب جرایم مشابه تحت تعقیب قرار میگیرند، به صورت یکسان اعمال شود.

تفاوت میان دادسرا و دادگاه چیست؟

عناوین جرایم کیفری : دادسرا همانند دادگاه دارای شعبات متعدد بوده و یک قاضی که بازپرس یا دادیار می باشد در آن مستقر است.

در دادسرا تحقیقات اولیه توسط دادیار و یا بازپرس صورت می گیرد که فعل صورت گرفته از طرف متهم، جرم هست یا خیر و در نهایت دادسرا مشخص می نماید که فرد متهم، مجرم هست یا بی گناه. چنانچه اثبات شود که متهم جرمی را مرتکب نشده است پرونده متهم در دادسرای مربوطه خاتمه می یابد و قرار منع تعقیب یا موقوفی تعقیب صادر خواهد شد.

تفاوت منع تعقیب با موقوفی تعقیب چیست؟

قرار منع تعقیب در جایی است که شخص، جرمی مرتکب نشده اما قرار موقوفی تعقیب در جایی است که شخص، جرم مرتکب اما شامل مرور زمان شده است لذا تعقیب ایشان متوقف می گردد. در ادامه بیشتر در رابطه با جرایم کیفری کدامند صحبت خواهیم کرد.

مطالعه کنید درباره‌  وکیل کیفری تهران

در نتیجه دادسرای حکمی جهت تنبیه و مجازات مجرم صادر نمی کند بلکه فقط قرار مجرمیت و کیفرخواست و یا قرار منع تعقیب صادر می نماید. سپس پرونده در صورتی که به قرار اعتراض یا قرار کیفرخواست صادر شود مرجع رسیدگی به آن دادگاه کیفری یک یا دو می باشد. پس از بررسی های پرونده و ادعا و دفاعیات طرفین، حکم صادر خواهد شد و چنانچه در دادگاه جرم متهم اثبات شود ایشان به مجازات مربوط به آن جرم محکوم خواهد شد در غیر این صورت حکم برائت نیز صادر می شود.

طبقه بندی جرایم کیفری

جرایم کیفری در دو دسته عمومی و خصوصی طبقه بندی میشوند. قبل از هر چیز بهتر است این دو نوع جرایم را بشناسید و با آن ها آشنا شوید. برخی جرایم باعث جریحه دار نمودن افکار و احساس عمومی و برهم زدن نظم جامعه می شوند، این موارد از طریق دادستان و یا نماینده آن می توانند پیگیری شوند و مجازات آن اعلام می شود. از انواع جرایم عمومی می توان به اسید پاشی، سرقت، زنا، قتل و غیره اشاره کرد.

 نوع دیگری از جرایم وجود دارد که بایستی توسط شاکی تشکیل پرونده انجام شود. یعی شکایت شاکی خصوصی حرف اول برای آغاز کار است. به عنوان مثال جرایمی مانند تخریب که نیاز به شاکی خصوصی دارد و در صورت رضایت شاکی، پرونده مختومه اعلام می‌شود.

انواع جرایم کیفری را بشناسید!

جرم کیفری چیست؟ این جرایم به چند دسته تقسیم می‌شوند؟ در پاسخ به این سوالات خوب است بدانید که جرایم کیفری انواع مختلفی دارند که در این مطلب به اختصار هر یک از آن‌ها توضیح داده شده است:

مطالعه کنید درباره‌  وکیل کیفری تهران، کلاهبرداری

جرایم کیفری شخصی

جرایم شخصی نوعی از جرایم هستند که سبب آسیب جسمی یا روحی به افراد دیگر می‌شود. این نوع از جرایم خود شامل دو دسته اصلی، قتل و دیگر جرایم خشونت آمیز می‌باشد. منظور از جرایم شخصی خشونت آمیز موارد زیر است:

  • آتش سوزی
  • ضرب و شتم
  • آدم دزدی (آدم ربایی)
  • کودک آزاری
  • تجاوز جنسی

جرایم علیه اموال

به طور معمول جرایم علیه اموال جرایمی هستند که لازمه آن دخالت در اموال افراد دیگر است. در این وضعیت ممکن است آسیب جسمی یا روحی به فرد دیگری نیز وارد شود. که در این صورت باعث محرومیت از استفاده یا لذت بردن از اموال می‌گردد. از انواع این جرایم می‌توان به اختصار به جرایمی مانند جعل، کلاهبرداری، سرقت، خیابنت در امانت و انتقال و فروش مال غیر اشاره نمود.

جرایم مالی

منظور از جرایم مالی مواردی است که سبب فریب یا کلاهبرداری شود. یکی از انواع این جرایم مالی، جرایم یقه سفید است. از انواع مختلف این جرایم می‌توان از باج گیری، پولشویی، اختلاس، کلاهبرداری، فرار مالیاتی و جرایم سایبری اشاره کرد.

جرایم رایانه‌ای

جرایم رایانه‌ای به نوعی از جرایم گفته می شود که از طریق کامپیوتر فردی به انجام عمل مجرمانه اقدام نماید. در این نوع جرایم دسترسی به طور غیر قانونی به حریم خصوصی و اطلاعات افراد انجام می‌شود. انواع جاسوسی‌های کامپیوتری، کلاهبرداری‌های کامپیوتری و جعل کامپیوتری، جرایم علیه عفت و اخلاق در جامعه در این دسته از جرایم قرار می‌گیرند.

جرایم سایبری و جرایم اینترنتی

 نوع دیگری از جرایم اینترنتی، جرایم سایبری هستند که در فضای وب اتفاق می‌افتد. این جرایم نیز در صورت مشاهده پیگیری قانونی دارد.

مطالعه کنید درباره‌  وکیل کیفری تهران؛ سرقت و مفقودی چک

چه قدر به این محتوا علاقه داشتید؟

امتیاز خودتان را ثبت کنید

میانگین امتیازدهی: 0 / 5. تعداد ثبت امتیاز: 0

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *